چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی|فرم نظر سنجی|کتابخانه دیجیتال|نقشه سایت|تماس با دانشگاه|روابط عمومي|دفتر نهاد رهبری|English 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی گرامی باد. با انجام آزمایش ساده خون قبل از تدارک مراسم ازدواج در پیشگیری از به دنیا آمدن کودک مبتلا به تالاسمی سهیم شوید.
منو اصلی
لینک های مفید
پیوندها
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1914
 بازدید امروز : 1627
 کل بازدید : 6766601
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2812
معرفی مرکز


 

در تاریخ 24/11/91 معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بم درخواست راه اندازی مرکز رشد را

به امضای ریاست دانشگاه رسانید و آن را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال نمود .

در تاریخ 12/2/92 نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،جناب آقای دکتر فکور و جناب آقای دکتر حدیقی

از این مرکز بازدید نمودند.

 

***

 

 

معرفی مرکز

مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی بم همانند دیگر مراکز رشد دانشگاهی، بر اساس سیاست های برنامه توسعه پنجم دولت و به منظور ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، تجاری­سازی دستاوردهای تحقیقاتی،کاربردی، توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط دانش­بنيان، تسهیل در انتقال دانش و فناوری از مراکز دانشگاهی به دیگر مراکز جامعه و صنعت و برطرف نمودن نیازهای جامعه،ایجاد شده است. به عبارت ديگر، دانشگاه علوم پزشکی بم، بر اساس دانش علمی و تجربیات مدیریتی و اجرایی، ایجاد مرکز رشدی توانمند را از سال 1391 در دستور کار خویش قرار داده است.

 

تعاریف

واحد فناور

واحدهاي داراي هويت مستقل از مرکز رشد بوده که با توجه به اساسنامه و يا ساير اسناد قانوني در زمينه تحقيقات کاربردي و توسعه­اي، طراحي مهندسي، مهندسي معکوس، انتقال فناوري، ارائه خدمات تخصصي مي­باشند و در جهت تجاري کردن نتايج تحقيقات فعاليت مي­نمايند. اين واحدها شامل شرکت­هاي خصوصي، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع و يا مراکز تحقيقاتي وابسته به دانشگاه يا دستگاه­هاي اجرايي هستند.

دوره پيش رشد

دوره­اي حداکثر 6 ماهه است که در آن به افراد و يا گروه­هاي مستعدي که داراي ايده­ هاي نوآورانه صنعتي هستند، مشاوره و آموزش­هاي لازم براي آشنايي با بازار، شناسايي گروه کاري، تثبيت ايده کاري و ايجاد هويت­هاي حقوقي مستقل داده مي-شود. در صورت موفقيت در اين دوره و کسب هويت مستقل حقوقي، واحدهاي نوپا ميتوانند متقاضي اسکان رسمي در مرکز رشد شوند. زمان اين دوره با تصويب مدير مرکز تا 9 ماه قابل افزايش است .

دوره رشد

دوره­اي است حداکثر 3 ساله که طي آن واحدهاي فناوري مستقر در مرکز رشد به معيارهاي رشد يافتگي دست يافته و پس از آن از مرکز رشد خارج مي­شوند. زمان اين دوره با تصويب هيأت امنا تا 5 سال قابل افزايش است.

ايده فناورانه

طرح يا ايده­ي بازار پسند (marketable) که اجراي آن مبتني بر تحقيقات و فناوري باشد براي توليد و يا دستيابي به دانش فني به کار گرفته مي شود و محور فعاليت هاي علمي و اقتصادي واحدهاي فناوري است .

 طرح کسب و کار

طرح کسب و کار  سندي مکتوب است که جزئيات کسب و کار پيشنهادي را مشخص ميکند. اين سند بايد ضمن تشريح موقعيت کنوني ، نيازها ، انتظارات و نتايج پيش بيني شده را شرح دهد و کليه جوانب آن را ارزيابي کند.

طرح هم براي صاحب آن و هم براي حمايت کنندگان مالي آن، به دلايل زير لازم است:

1)    مالک درباره هدف خود از کسب و کار و منابعي که براي آن نياز دارد به دقت فکر کند. اين موضوع در برآورد ميزان سرمايه مورد نياز، به وي کمک خواهد کرد.

2)   حمايت کنندگان ما

 

تاریخچه

تاسيس اولين مرکز رشد جهان به سال ۱۹۵۹ ميلادي در نيويورک برمي گردد. در اين سال ژوزف مانسکو تاجر آمريکايي با خريد يک ساختمان بزرگ قديمي تصميم داشت آن را پس ازتعمير، به يک مستاجر اجاره دهد اما متوجه شد که ساختمان مزبور بزرگ تر از آن است که يک مستاجر به تنهايي ازعهده هزينه هاي آن برآيد. لذا تصميم گرفت که آن را به مستاجران متعددي اجاره دهد تا بتواند از اين طريق درآمدزايي نمايد. مانسکو بعداز یک سال ۲۰ تا ۳۰ مستاجر داشت  که حدودا ده هزار متر مربع از فضاي مجموعه را اجاره نموده بودند. اين مرکزهنوز هم فعال است  و با نام مرکز صنعتی باتاویا شناخته مي شود و حدودا هزار نفر در آن به کار مشغولند. اما ايده اصلي مراکز رشد و شکل گيري انکوباتورها به دوران رکود آمریکا در دهه ۱۹۷۰ باز مي گردد که بسياري از شرکتهاي بزرگ کارکنان خود را برکنار مي نمودند. دولت آمريکا به منظور مقابله با بحران بيکاري موضوع ايجاد زيرساختارهايي جهت ايجاد موسسات و شرکتهاي کوچک را در  برنامه خود قرار داد و مرکز رشد را در زمينه هاي مختلف تاسيس نمود.ايده اصلي تاسيس مراکز رشدو شکل گيري انکوباتورها در دنيا، تهيه بستر مناسب جهت افزايش ضريب موفقيت و کاهش ريسک واحدهاي نوپا و حمايت از کارآفرينان فاقد سرمايه و تجربه لازم در حيطه فناوري و شيوه هاي تجاري سازي ايده ها مي باشد. 

در تاریخ21/11/91 معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بم درخواست راه اندازی مرکز رشد را به امضای ریاست دانشگاه رسانید و آن را به وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ارسال نمود و در تاریخ 12/2/92 نمایندگان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آقایان دکتر فکور و دکتر حدیقی از این مرکز بازدید نمودند

 

اهداف

مطالعات انجام شده نشان می دهد در اقتصاد رو به رشد جهان، توجه به فن آوری و اقتصاد مبتنی بر آن، نقش بسیار موثری در توسعه کارآفرینی، توسعه ملی، رشد و رونق اقتصادی کشورها ایفا می نمایند. لیکن عدم آشنایی موسسات نوپا و یا واحدهای سنتی با شرایط کاری کنونی،بازار مصرف، هزینه های بالای راه اندازی و عدم آشنایی با مدیریت اثرگذاری مدیریت تحول، سبب ناپایداری و ریسک بالای آنها در سالهای ابتدایی تاسیس و یا توسعه می گردد.

 در همین راستا به منظور حمایت از موسسات کوچک و متوسط در توسعه کارآفرینی، در اکثر کشورها مراکزی بنام مرکز رشد و یا انکوباتور ایجاد شده است. این مراکز معمولاً در یک پارک فناوری و یا یک دانشگاه ایجاد می شوند تا کارآفرین بتواند با دریافت حمایتهای مرکز، دستاوردهای تحقیقاتی، ایده های نوین و یافته های علمی خود را به کسب و کار تجاری تبدیل نماید.

مرکز رشد واحدهای فن آوری سلامت مرکزی است چند منظوره که هدف آن ارائه خدمات پشتیبانی جهت ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینانی است که در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه های مختلف منتهی به فن آوری متشکل شده اند و اهداف اقتصادی مبنی بر دانش و فن دارند.

رئوس اهدافی که مرکز رشد واحدهای فن آوری دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد  برای دستیابی به آنها برنامه ریزی نموده و تلاش می نماید به شرح زیر است:

1)      بسترسازی برای تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی

2)      ایجاد زمینه کارافرینی

3)      حمایت از نواوری و خلاقیت نیروهای محقق جوان

4)     کمک به رونق اقتصاد محلی و منطقه ای مبتنی بر فناوری

5)      ایجاد فضای لازم جهت گسترش و رشد واحدهای کوچک و متوسط دانش مدار و فناور فعال در زمینه های فناوری

6)      تولید و توسعه محصولات و فرآیندهای فناوری قابل عرضه به بازار

7)   بسترسازی به منظور ایجاد فرصت های شغلی مناسب به منظور جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی در زمینه های فناوری

 

وظایف

 

مأموریت اصلی مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی بم، ایجاد یک مرکز قابل اطمینان برای حمایت و هدایت کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی به منظور تجاری­سازی ایده ها و پژوهش های دانشگاهی جهت برآوردن نیازهای جامعه میباشد. اين مرکز با توجه به امکانات ویژه علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بم به عنوان یک نهاد حمایتی و تسهیل­ کننده، با ارائه خدمات آموزشی، مشاوره و فنی و اعطای تسهیلات مالی به شرکت های نوپا، فرآیند شکل­گیری و رشد بنگاه های کوچک و متوسط دانش­بنيان را تسهیل و تسریع می کند و منجر به تولید دانش، ثروت و انتقال تکنولوژی در جامعه می شود. شرکت های پذیرش شده در مرکز رشد، پس از پياده­ سازی ايده­محوری و تجاری­سازی، توسعه و تثبیت محصول در بازار، از مرکز رشد خارج شده و در ساير محیط های صنعتی و تجاری نظير شهرک های صنعتی و شهرک ها، پارک ها، مراکز و مجتمع های فناوری به فعالیت خويش ادامه خواهند داد. واحدهایی که متقاضی استقرار در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد می باشند، طی مراحلی ، تقاضای آنها مورد بررسی قرار گرفته و پس از طی مراحلی ، در صورت تصویب نهایی در شورای  فناوری در مرکز مستقر می شوند.

اهم وظایف مرکز رشد به شرح زیر  می باشد:

• ارائه خدمات در جهت تسريع رشد واحدهاي پذيرفته شده

 • ارزيابي و مشاوره در جهت اصلاح و بهبود طرح ها و ايده هاي ارائه شده به مركز

 • تامين محل كار و ارائه خدمات اوليه اداري

 • معرفي جهت استفاده از خدمات آزمايشگاهي و كارگاهي دانشگاه

 • نظارت بر روند رشد و تحليل مستمر دستاوردها بمنظور افزايش كارايي

 • جهت دهي به طرح ها و ايده ها به منظور رفع نيازهاي فناورانه كشور

 

شرایط  پذیرش

داشتن ایده های تجاری دانش محور با مزیت های اقتصادی و اشتغال زایی

داشتن نیروی انسانی توانا و مجرب در ترکیب اعضای اصلی و مشاورین واحد

داشتن بازار مناسب برای محصول و امکان توسعه ان

امکان ایجاد زمینه های بعدی کارافرینی از طریق زایش ایده های تحقیقاتی برخواسته از ایده محوری اولیه

امکان رفع نیاز فنی ، مهندسی ،خدماتی و مشاوره ای عرصه های مختلف صنعتی و خدماتی مرتبط با موضوع فعالیت واحد

 

 

خدمات و امکانات

. ازمایشگاه ، کتابخانه و خدمات فنی و تخصصی مورد نیاز

. امکانات مربوط به پروژه یابی و بازاریابی

. خدمات مربوط به استقرار واحدها

.همکاری در جهت اخذ تسهیلات مالی و اعتباری

. حمایت به منظور شرکت در نمایشگاه های تخصصی

. حمایت حقوقی و قانونی

. ایجاد وب سایت و فروشگاههای الکترونیک

 

 

چارت سازمانی

 

کارشناس مرکز

مدیر مرکز

هیئت رئیسه

شورای مرکزی

 

 

 

 

 

 

توانمندیهای منطقه ای

اقتصاد بم در گرو فروش مناسب خرماست

چاره ای برای تک محصولی بودن بم اندیشیده شود/بسته بندی ضعیف خرما بعضا" علت پایین بودن قیمت آن است/با توجه به پتانسیل فوق العاده تلاش برای جذب توریست ...

 

هر سال با فرارسیدن اوایل مهر ماه درشهرستان بم فصل برداشت خرما در بیشتر نقاط رو به اتمام است. کشاورزانی که در طول سال با زحمت و تلاش فراوان، سعی در حفظ محصول خود داشته اند در چنین روزهایی دست رنج یکساله­ ی خود را برداشت می کنند

بر کسی که آشنایی اندکی با کشاورزی آن هم باغداری نخل دارد روشن است که محصول خرما یکی از سخت­ ترین مراحل ” داشت وبرداشت” را داراست،و این در حالی است که در سال های گذشته آسیب های زیادی به درخت نخل وارد شده از جمله ی آن ها بحث کنه تارتن، خشکیدگی و قیمت ناچیز خرما با توجه به زحمت های کشید شده و نسبت به سایر محصولات کشاورزی که زحمت چندانی وارزش غذایی چندانی نسبت به خرما ندارند لذا میطلبد که تلاش بیشتری در این زمینه ها شود چرا که شغل اصلی مردم بم کشاورزی میباشد

میتوان محصول خرما در کنار پسته و سایر محصولات ،را یکی از تولیدات کشاورزی با بیشترین ارزش افزوده دانست که درسالهای گذشته ارزآوری  را برای کشورمان به ارمغان آور است که منطقه را دگرگون کرده اما سوال این است ما با در آمد حاصل فروش خرما که با سختی این چنینی به دست میآید چه میکنیم؟

 یکی از مهمترین معضلات اقتصادی شهرمان تک ­محصولی بودن آن است بگونه ای که اگر در یک سال زراعی محصول برداشت شده از نظر کمی و کیفی و قیمت درسطح مناسبی باشد کلیه فعالیتهای اقتصادی در شهر حتی غیر مرتبط با کشاورزی و محصول خرما در وضعیت خوبی قرار میگیرد و اما اگر در سالی خدای ناکرده  سرما و یا گرمای هوا و یاسایر بلایای طبیعی و غیرطبیعی به محصول خرما، آسیب وارد کند اکثریت فعالیتهای اقتصادی دچار اختلال میشود و این خود بزرگترین آسیب اقتصاد تک محصولی است.

بعد از گذر چندین دهه از رونق کشت و کار خرما در منطقه­ ی بم تا به امروز در هیچ دوره ای نه مردم و نه مسئولین به فکر علاج آثار اقتصاد تک­ محصولی نبودند و تنها به این می­ اندیشندبعد از برداشت محصول خرما چگونه درآمد حاصل از آن را به مصرف برسانند و حتی بعضا” پیش از برداشت محصول نیز درآمد آن را پیشخور میکنند و در برابر هزینه­ های حادث شده قبل از فصل برداشت وعده پرداخت را به “بعد ازخرما تر” میدهند.

شهر بم از جمله شهرستانهای  غنی از نظر ذخایر معدنی قرار گرفته (از جمله معدن مس دهبکری معدن سنگ آهن معدن های سنگ فروان از جمله گرانیت و مرمر و…)که متاسفانه هیچ عمل استخراجی از آنها صورت نمیگیرد با برنامه ریزی صحیح میتوان با ایجاد و گسترش صنایع معدنی و کارگاه ها و کارخانجات صنایع تبدیلی و جذب سرمایه های مردمی به ایجاد مناطق صنعتی متعددی در منطقه پرداخت ونکته بعدی بهره بردن از شاه راه ترانزیت جنوب به شرق است که از قضا بم در مسیر آن قرار دارد نکته جالب آن است که، با توجه به اینکه ایجاد اشتغال و سودآوری فعالیتهای خدماتی یکی از قابل اعتماد ترین سرمایه گذاریها در ایران میباشد در محدوده شهرمان حتی یک استراحتگاه یا اقامتگاه برای مسافرین این مسیر احداث نگردیده است و همچنین بحث منطقه ی ارگ جدید می باشد که طی سالیان گذشته ماشاهد بسته شدن کارخانجات متعدد در این منطقه بودیم و جای سوال بسیار برای مردم و جود دارد  وهمچنین اگر مالیات این منطقه در خود شهرستان هزینه می گشت یقینا” بم پیشرف زیادی می کرد .

منطقه ويژه اقتصادي ارگ جديد ، با هدف ايجاد و توسعه زمينه هاي لازم براي فعاليتهاي کارامد صنعتي ، جذب فن آوري هاي نوين و افزايش زمينه هاي اشتغال از طريق جلب و هدايت سرمايه گذاري داخلي و خارجي در دهة مبارک فجر سال 1376، تاسيس ورسماً كار خود را آغاز كرد.مساحت اين منطقه بالغ بر 1100هکتار است که در فاصله 10 کيلومتري شرق شهرستان بم (در جاده بم -زاهدان) در استان کرمان واقع شده است.

 نکته قابل توجه دیگر استفاده از سابقه تاریخی و تمدنی شهرستان بم است که ما امروزه حداقل دارای آثار ثبت شده تاریخی در سازمان یونسکو(ارگ تاریخی بم) هستیم که در  شهرمان قرارگرفته و بسیار جای پیشرفت وجود دارد ارگ ها و قلعه های تاریخی شهرستان مورد کم لطفی قرار گرفته اند

  

 

 

نتایج پژوهش بررسی کیفیت زندگی مبتلایان به ضایعات نخاعی شهرستان بم در سال 1393
اعلام فراخوان اعطای گرانت به استادیاران جوان برترعلوم پزشکی کشور زیر 40 سال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
شناسایی مجلات مجلات نامعتبر وزارت بهداشت
 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان بم می باشد